LEMMIKLOOMAD

Aero Airlines ja Finnair lubavad reisijatesalongis transportida lemmikloomadena väikeseid kasse, koeri ja närilisi nagu merisigu, hamstreid ja küülikuid. Üle 8 kg kaaluvad loomad transporditakse pagasiruumis. Muud lemmikloomad nagu linnud, maod, sisalikud ja putukad transporditakse lihtsalt lennukis veetava kaubana.

Lemmiklooma lennule kaasavõtmisest tuleb teatada juba broneerimise käigus, et saaksime kindlustada neile ruumi loomakontingendis. Loomade transport reisijatesalongis sõltub ka sihtkohast. Teatud maadesse nagu Inglismaa, Iirimaa, Hongkong ja Austraalia me ei transpordi lemmikloomi reisijatesalongis ega pagasiruumis pagasina tulenevalt nimetatud maade seadusandlusest. Nendesse maadesse võib lemmikloomi transportida ainult kaubana.

Näiteks koerakutsikad peavad olema äraandmiseas, emast võõrutatud ja nad peavad oskama iseseisvalt süüa, et neid transportimiseks aktsepteeritaks. Soomes on koerakutsika vanuse alampiir lennutranspordiks 8 nädalat. Erinevate maade vanusepiiride ja muude asjakohaste dokumentide osas soovitame võtta ühendust vastava maa ametivõimudega.

Loomadele allergilised isikud
Juba lennu broneerimisel arvestavad Aero Airlines ja Finnair reisijatega, kellel on lennu ajal erivajadusi. Näiteks loomadele allergilisel isikul tasub broneerimisel oma allergiast teatada, et allergiline isik ja potentsiaalselt lennule tulev kass või koer paigutataks üksteisest võimalikult kaugele või soovitataks sellisele isikule koguni teist lendu. Tänu heale ventilatsioonile on loomaallergia all kannatamise oht lennukis siiski väike.

Lemmiklooma pass
Euroopa Liidu nõuete kohaselt peavad reisijaga koos transporditavad koerad, kassid ja muud lemmikloomad alates 1.10.2004 olema identifitseeritavad mikrokiipide või selgesti loetavate tätoveeringute kaudu, kui neid transporditakse ühest EL riigist teise. Lisaks sellele peab loomadel olema kaasas tunnistus (nö lemmikloomapass), mis sisaldab andmeid marutõve vastase kaitsesüstimise ja muu tervisliku seisukorra kohta. Alates juunist 2004 saab Soomes hankida loomale lemmikloomapassi. Lisainformatsiooni saab Maa- ja Metsätalousministeriö (Maa- ja Metsamajandusministeeriumi) leheküljelt.

Читайте также:  AJAPIIRANGUD NÕUETELE JA HAGIDELE

Loomaühik
Samast pesakonnast pärit või muidu omavahel tuttavad lemmikloomad, kes on registreeritud sama broneeringu käigus, loetakse üheks loomaühikuks. Mitut ühesuurust looma võib transportida ühes kastis allpool toodud tingimuste kohaselt.

Pagasiruumis transporditava lemmiklooma transpordikast
Lemmikloomale transpordikasti valikul tuleb arvesse võtta järgmisi asjaolusid:
Lemmikloom peab olema kastis kogu lennu kestel ja seetõttu on tema reisiheaolu osas kehtestatud rahvusvahelised standardid, mis puudutavad kõiki lennufirmasid.
Kast peab olema piisavalt suur, et loom saaks seal püsti seista, end ümber pöörata ja loomulikus asendis lamada. Kast peab olema piisavalt vastupidavast materjalist, nii et see oleks turvaline ja kaitseks looma lennu ajal. Sellele lisaks peavad kastil olema kõigis neljas küljes õhuaugud, et tagada piisav värske õhu juurdepääs kogu lennu kestel. Kasti luuk peab olema lukustatud, nii et see kogemata ei avaneks või loom ei avaks seda ise lennureisi ajal.

Lemmiklooma koon ega käpad ei tohi mahtuda õhuaukudest läbi, et loom ennast ei kahjustaks. Kastis olevate vee- ja toidunõudeni peab olema väljastpoolt ligipääs. Laastudest või võrgust kaste ega näitusepuure lennutranspordiks ei aktsepteerita.

Читайте также:  LENNUGRAAFIK

Harjutage lemmiklooma reisiks
Harjutage oma lemmiklooma reisikastis olemisega aegsasti, vähemalt paar päeva enne reisi. Hea oleks talle kaasa panna näiteks tuttavalõhnaline tekk. Toitke looma ainult kergelt, sest enamik loomi hoiavad puhtust ega taha oma aluspanu määrida. Kui sõit kestab üle 12 tunni, peab panema ka vett. Veenõud ei tohi liiga täis panna, vältimaks ülevoolamist. Veekogust kontrollib lennukompanii vahemaandumiskohtades.

Lemmikloomad on tavaliselt head reisijad ja ei vaja rahustavaid ravimeid. Juhul, kui neid on siiski vaja, tuleb ravi osas konsulteerida loomaarstiga ja ravimite täpsed andmed tuleb märkida transpordikastile. Soomes on koerakutsikate vedamisel vanuse alammääraks 8 nädalat (mõnedes riikides 12 nädalat). Lennule pääsemiseks peavad nad olema emast võõrutatud ja oskama iseseisvalt süüa.

Lemmikloomade vedamiseks reisijatesalongis või pagasiruumis nõutakse lennukompanii eriluba. Rahvusvaheline lennutranspordiühendus IATA on täpselt määratlenud tingimused (Live Animal Regulations), mille alusel loomi lennutranspordile lubatakse ja Finnair järgib neid tingimusi. Enamik lemmikloomapoode ja kennelliite müüvad kaste, mis vastavad IATA poolt reguleeritud loomade transpordi tingimustele.

Lemmikloom pagasiruumis
Lisainformatsiooni ja muid juhiseid saate Finnairi klienditeenistuselt tel. 0800 9 8080.
Lingid
Maa- ja metsätalousministeriö (Maa- ja metsamajandusministeerium)
Bringing Pets to Britain (Lemmikloomade toomine Suurbritanniasse).
Üle 40 kg kaaluvat lemmiklooma transporditakse tugevas puust veokastis. Kõige rohkem 3 alla 6 kuu vanust kutsikat võib vedada ühes kastis, kui kutsikad kaaluvad alla 14 kg. Üle 6 kuu vanuseid kutsikaid võib olla ühes kastis ainult 2 ja kumbki ei tohi kaaluda üle 14 kg. Finnairi transpordiosakond Helsingis müüb lennutranspordi nõuetele vastavaid kaste, mille kohta saate informatsiooni numbril (09) 818 5440.

Читайте также:  PAGAS

Lemmikloom reisijatesalongis
Väikeseid lemmikloomi nagu kassid, koerad ja närilised võib piiratud koguses transportida lennuki reisijatesalongis. Looma ja tema veokoti või -kasti kaal ei tohi ületada 8 kg. Koti põhi ei tohi vett läbi lasta. Ühe reisija kohta tohib olla ainult üks veokott või -kast, kuna see peab mahtuma eesoleva istme alla nii õhkutõusmise kui maandumise ajal. Soovitatav on pehme kott, kuna seda on lihtsam mahutada ja istme alla sobitada. Loom peab püsima kotis kogu lennu ajal. Loomakoti maksimaalmõõtmed on samad nagu käsipagasil (55 + 40 + 20 cm), aga kõrgus ei tohi ületada 25 cm. Inglismaalt tuues lubatakse lemmikloom reisijatesalongi ainult kõvas ja lukustatud veokastis.

Lennufirma võib keelduda loomade transportimisest, kui puur või veokast on reisijatesalongi jaoks liiga suur või kui loom on kõnesoleva puuri jaoks liiga suur. Loom võidakse ka suunata pagasiruumi, kui veokott või -kast ületab ülalmainitud mõõtmed.
Lemmiklooma vedu on alati tasuline, välja arvatud juhtkoerad, ja lemmikloom ei tohi olla tavalise käsipagasi hulgas. Soomes on ühesuunalisel lennul reisijatesalongis tasu 27 eurot (sisaldab käibemaksu). Lingid:

  • Kuljetuslaatikolle asetettavat vaatimukset (Veokastile esitatavad nõudmised)
  • Opas- ja avustajakoiran kanssa joukkoliikenteessä (Juht- ja abikoeraga ühistranspordis)

admin